Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, która tworzy się na skutek emisji z różnych źródeł, takich jak przemysł, transport, spalanie paliw kopalnych w domowych kotłach grzewczych, a także naturalnych procesów. Smog jest zazwyczaj widoczny jako gęsta, zadymiona mgła, która ogranicza widoczność. Może być szkodliwy dla zdrowia ludzi i środowiska, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu i pyły zawieszone. Dlatego ważne jest, aby ograniczać emisję zanieczyszczeń i dbać o czyste powietrze.
Podnoszenie kwalifikacji pracowników samorządowych jest ważne w walce ze smogiem, ponieważ:
Zwiększa świadomość: Podnoszenie kwalifikacji pracowników samorządowych zwiększa ich świadomość na temat skutków smogu i sposobów walki z nim.
Poprawia skuteczność działań: Pracownicy samorządowi, którzy uzyskali wyższe kwalifikacje, są bardziej przygotowani do skutecznej walki ze smogiem, ponieważ znają najlepsze praktyki i techniki.
Wspiera działania prewencyjne: Pracownicy samorządowi będą w stanie wspierać działania prewencyjne, takie jak edukacja społeczeństwa i kontrola emisji zanieczyszczeń, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu.
Zwiększa efektywność: Pracownicy samorządowi, którzy uzyskali wyższe kwalifikacje, będą w stanie wykonywać swoje obowiązki efektywniej, co pozytywnie wpłynie na walkę ze smogiem.
Wniosek: Podnoszenie kwalifikacji pracowników samorządowych jest kluczowe dla skutecznej walki ze smogiem, ponieważ zwiększa ich świadomość, poprawia skuteczność działań, wspiera działania prewencyjne i zwiększa efektywność
Posiadam kwalifikacje rzeczoznawcy z zakresu przeprowadzania kontroli palenisk i niskiej emisji . W swojej pięcioletniej pracy zawodowej w Straży Miejskiej w Katowicach współtworzyłem Zespół Ochrony Środowiska. Rocznie przeprowadzałem około 300 kontroli palenisk u osób prywatnych jak i firm. Mam za sobą szereg szkoleń w tej dziedzinie min. w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Ministerstwa Przedsiębiorczości, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Odbyłem kilkadziesiąt kontroli palenisk z użyciem drona z firmą FLYTRONIC WB GROUP. Na potwierdzenie tego posiadam stosowne certyfikaty.
Szkoliłem pracowników samorządowych i Strażników Miejskich z miast Takich jak Katowice, Poznań, Luboń, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko i innych.
Program szkolenia z zakresu działań w zespołach ds. komunalnych i ochrony środowiska w Strażach Miejskich/Gminnych.
1.Wstęp i omówienie głównych zagadnień związanych z ochroną środowiska i działaniach w zespołach ds. komunalnych
– Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach – zarys art.10 ust.2 i 10 ust. 2a UOCPG
– art. 379 ust. 1 i 2 POŚ – działania związane z kontrolami palenisk
– Uchwała antysmogowa
– art. 145 KW – podrzucanie odpadów
– art. 478 POŚ pkt. 5 i 5a – wylewanie nieczystości ciekłych
2. Uchwała antysmogowa (art.334 POŚ). Paliwa zakazane i spalanie odpadów – sankcje w postępowaniu mandatowym.
3. Podstawa prawna i faktyczna kontroli palenisk (art. 379 POŚ). Omówienie przykładowego protokołu kontroli paleniska.
4. Kontrola paleniska – przebieg, rodzaje pieców i klasy, tabliczki znamionowe, pobieranie próbek popiołu.
– przebieg kontroli
– kotły na paliwa stałe (klasy)
– miejscowe ogrzewacze powietrza
– rodzaje odpadów
– paliwa zabronione
– pobieranie próbek do badań
5. Kontrole p/k gospodarowania nieczystościami ciekłymi – podstawa prawna i faktyczna. Metody wykrywania nielegalnych odpływów ze zbiorników bezodpływowych.
6.Fotopułapki – montaż i maskowanie.
7. Usuwanie pojazdów nieużytkowanych z dróg – art. 50a ust.1 PRD
– art. 478 POŚ, art. 10 ust.2 i 2a UOCPG
PHU SKV Wojciech Skowroński
41-605 Świętochłowice
ul. Chorzowska 92
tel. 501 929 148
październik 2022r
listopad 2022r
wrzesień 2022r